23 Јули, 2019
0.0279

Вашингтон им нареди на персоналот од дипломатските мисии во Ирак да се повлечат

Објавено во: Свет 15 Мај, 2019

Американскиот Стејт департмент нареди враќање на поголемиот дел од американскиот персонал од дипломатските мисии во Ирак поради растечките тензии меѓу Вашингтон и Техеран, соопшти американската амбасада во Багдад во средата, а пренесуваат медиуми од балканот.

Наредбата вклучува персонал кој не е задолжен за вонредни ситуации во американската амбасада во Багдад и во конзулат во Ербил во автономната покраина Курдистан, се вели во соопштението на Амбасадата.

"Визните услуги ќе бидат привремено прекинати на двете места", се додава во изјавата.

Амбасадата исто така ги советува граѓаните на САД да избегнуваат посета на Ирак.


Можеби ќе ве интересира

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Иран беше и ќе остане чувар на безбедноста на Персискиот залив, порачува Рохани

Мегапожари ја очекуваат Европа

Мегапожари ја очекуваат Европа

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот