21 Септември, 2019
0.0166

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2019

 Како ЕУ го предаде Западен Балкан. На оваа тема пишува „Вашингтон пост“. 

Европската Унија е на прагот на голема криза вкоренета во некомпетентноста на бриселскиот естаблишмент, пишува „Вашингтон пост“ и додава дека тоа е приказна за гордоста и предавството, постојаните ветувања и кукавичлук.

Спроти почетокот на еврпоските избори, овој американски весник во авторски текст на Јасмин Мујановиќ, познавач на состојбите од Западен Балкан, потсетува дека во изминатите 16 години Брисел  ветувал дека иднината на Балканот е во Европската Унија, пренесе српската новинска агенција „Танјуг“.

Во текстот се вели дека во јануари Скопје и Атина го финализирале нивниот тридеценискиот спор за името, а  решението на спорот за името се должело на револуцијата предводена од граѓанското општество во денешна Северна Македонија, чија цел било соборувањето на тврдокорниот националистички авторитарен режим кој речиси ќе ја втурнел земјата во нова граѓанска војна.

„Европските дипломати ги убедуваа Македонците дека доколку го променат името, тоа ќе значи забрзан пат кон членството во ЕУ и НАТО. Членството во НАТО е обезбедено, но неверојатно мали се шансите за идејата за влез во ЕУ, која е најголемата награда за луѓето во регионот. Едноставно кажано, ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни“, се наведува во текстот на „Вашингтон пост“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја