22 Април, 2019
0.0246

Важи за една од најубавите грчки жени, а Каменос ја исклучи од партија зошто го спасува Преспанскиот договор

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2019

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член на Неависни Грци заедно со Василис Кокалис, заменикот во ресорот земјоделство.

Пресудно беше нејзиното одбивање на партискиот повик од лидерот Панос Каменос да си поднесе оставка како министерка, но исто така нејзиниот глас беше клучен во изгласувањето на доверба на грчката влада на премиерот Алексис Ципрас и најавата дека, исто така, 56-годишната политичарка од Атина ќе го поддржи Преспанскиот договор. 

Пред нејзиното влегување во политиката, таа беше меѓународен модел, директор на женско списание и атлетичар. Од 1984 до 1997 година имаше меѓународна кариера, а во 1990 година е избрана од CNN како една од десетте најубави модели во светот  Служејќи како амбасадор на добра волја за УНЕСКО и УНИЦЕФ, зборува англиски, француски и шпански, покрај грчкиот.

Не и е прв пат да има несогласувања со својот партиски лидер и да гласа според своја свест како непосреден народен избраник. Во 2012-та Андонис Самарас ја исклучи од Нова Демократија откако гласаше против планот за излегување од финансиската и должничка криза на Грција.

Туристичкиот бум кој го бележи Грција и рекордните бројки на посетители во 2017-та и 2018-та се должат на стратегиите на промоција на Кундура. Туристичкиот сектор во Грција во 2017-та достигна 30,5 милиони посетители за прв пат, а 32,5 се евидентирани во 2018-та. Во првите пет месеци од 2018 година, посетителите имаа зголемување од 19,7 проценти, споредено со 2017 година, а слетувањата на некои аеродорми беа повеќекратно повеќе а време на туристичката сеона.

Сето ова не му беше доволно на Каменос и синоќа  Комитетот за етика на Независни Грци реши официјално да ја отстрани. Каменос како лидер на партијата си поднесе оставка како министер за одбрана, но не доби поддршка од министрите и некои негови пратеници да се блокира ратификацијата на Преспанскиот договор и да се гласа за недоверба на владата предводена од Ципрас и неговата Сириа.

Независни Грци и Сириа речиси цел мандат беа владини коалициони партнери, но Каменос реши да излезе од Владата поради тоа што не го подржува Преспанскиот договор и најверојатно поради десно-популистички мотиви во обид да го сголеми рејтингот кај своето гласачко тело пред парламентарните ибори.

„Г-ѓа Кундура и г-дин Кокалис се отстранети од АНЕЛ (Независни Грци) затоа што, како членови на АНЕЛ и држејќи министерски позиции, тие одбија да се откажат од овие позиции и на тој начин се спротивставија директно на партиските одлуки за повлекување на членовите на АНЕЛ од нивните министерски позиции“ се вели во соопштението за јавност објавено доцна синоќа.


Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе