19 Февруари, 2019
0.3052
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Важи за една од најубавите грчки жени, а Каменос ја исклучи од партија зошто го спасува Преспанскиот договор

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2019

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член на Неависни Грци заедно со Василис Кокалис, заменикот во ресорот земјоделство.

Пресудно беше нејзиното одбивање на партискиот повик од лидерот Панос Каменос да си поднесе оставка како министерка, но исто така нејзиниот глас беше клучен во изгласувањето на доверба на грчката влада на премиерот Алексис Ципрас и најавата дека, исто така, 56-годишната политичарка од Атина ќе го поддржи Преспанскиот договор. 

Пред нејзиното влегување во политиката, таа беше меѓународен модел, директор на женско списание и атлетичар. Од 1984 до 1997 година имаше меѓународна кариера, а во 1990 година е избрана од CNN како една од десетте најубави модели во светот  Служејќи како амбасадор на добра волја за УНЕСКО и УНИЦЕФ, зборува англиски, француски и шпански, покрај грчкиот.

Не и е прв пат да има несогласувања со својот партиски лидер и да гласа според своја свест како непосреден народен избраник. Во 2012-та Андонис Самарас ја исклучи од Нова Демократија откако гласаше против планот за излегување од финансиската и должничка криза на Грција.

Туристичкиот бум кој го бележи Грција и рекордните бројки на посетители во 2017-та и 2018-та се должат на стратегиите на промоција на Кундура. Туристичкиот сектор во Грција во 2017-та достигна 30,5 милиони посетители за прв пат, а 32,5 се евидентирани во 2018-та. Во првите пет месеци од 2018 година, посетителите имаа зголемување од 19,7 проценти, споредено со 2017 година, а слетувањата на некои аеродорми беа повеќекратно повеќе а време на туристичката сеона.

Сето ова не му беше доволно на Каменос и синоќа  Комитетот за етика на Независни Грци реши официјално да ја отстрани. Каменос како лидер на партијата си поднесе оставка како министер за одбрана, но не доби поддршка од министрите и некои негови пратеници да се блокира ратификацијата на Преспанскиот договор и да се гласа за недоверба на владата предводена од Ципрас и неговата Сириа.

Независни Грци и Сириа речиси цел мандат беа владини коалициони партнери, но Каменос реши да излезе од Владата поради тоа што не го подржува Преспанскиот договор и најверојатно поради десно-популистички мотиви во обид да го сголеми рејтингот кај своето гласачко тело пред парламентарните ибори.

„Г-ѓа Кундура и г-дин Кокалис се отстранети од АНЕЛ (Независни Грци) затоа што, како членови на АНЕЛ и држејќи министерски позиции, тие одбија да се откажат од овие позиции и на тој начин се спротивставија директно на партиските одлуки за повлекување на членовите на АНЕЛ од нивните министерски позиции“ се вели во соопштението за јавност објавено доцна синоќа.


Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник