21 Октомври, 2021
0.0874

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Септември, 2021

Глупост е дека вакцинираните против ковид не смеат да даваат крв. Овие зборови ги демантираат информациите што се шират на социјалните мрежи во последно време, на Твитер профилот на доброволни крводарители на Србија. Дополнително, објавено е писмо од Институтот за трансфузија на крв, со кое се потврдува дека вакцинираните против ковид можат да даруваат крв.

Твитер профилот на доброволни дарители на крв под наслов „Многу важно“ објаснува колку долго е потребно да се чека помеѓу имунизација на одредена вакцина и трансфузија.

„Многу важно: Постојат приказни дека на вакцинираните луѓе не им е дозволено да даруваат крв. Ова се глупости и се негирани од Институтот за трансфузија на крв: Оние кои ја примиле вакцината Фајзер или кинеската можат веднаш да дадат крв, а оние што го примиле Спутник за две недели“, се наведува во соопштението.

Тие исто така предупредуваат никој да не си игра со животот на луѓето со ширење непроверени информации.

„Не си играјте со животот на сите нас со ширење непроверени или лажни информации. Дали ќе се вакцинирате или не, ваша работа е, но да ги измамите луѓето и со тоа да го намалите бројот на дарувања крв е злосторство против човештвото“, пишува понатаму.

Како што забележуваат и на профилот Доброволни крводарители, за да избегнат непотребни контроверзии, тие закачија писмо од Институтот за трансфузија на крв во кое објаснуваат кој може да дарува крв и наведува дека доброволните дарители на крв мора да имаат документација која покажува од кој тип вакцини ги примиле. 

Доколку немаат документација со тие информации, се наведува дека дарувањето крв се одложува за 4 недели. Доколку ја примиле вакцината Модерна, Фајзер, Синовак, нема доцнење во дарување крв, доколку ја примиле вакцината АстраЗенека или Спутник В, дарувањето крв се одложува за две недели.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски