07 Август, 2022
0.0290

Велика Британија ќе западне во рецесија годинава, предупредува Банката на Англија

Објавено во: Свет 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Банката на Англија предупреди дека Обединетото Кралство ќе западне во рецесија, и пристапи кон зголемвуање на каматните стапки најмногу во последните 27 години.

Се предвидува дека економијата ќе се намалува во последните три месеци од оваа година и ќе продолжи да се намалува до крајот на 2023 година.

Гувернерот Ендрју Бејли рече дека знаел дека притисокот од трошоците за живот е голем, но допоплни дека ако не ги зголемат каматните стапки, ќе стане „уште полошо“.

Главната причина за високата инфлација и нискиот раст се зголемените сметки за енергија, пишува „Би-Би-Си“.

Очекуваната рецесија ќе биде најдолгиот пад од 2008 година, кога банкарскиот систем на Обединетото Кралство се соочи со колапс, со што кредитирањето беше запрено.

Падот не е поставен да биде толку длабок како пред 14 години, но може да трае исто толку долго.

Гувернерот на Банката Ендрју Бејли рече дека има „огромно сочувство и огромно разбирање за оние кои најмногу се борат“ со трошоците за живот.

Зголемувањето на каматните стапки е еден од начините да се обиде да ја контролира инфлацијата бидејќи ги зголемува трошоците за задолжување и треба да ги поттикне луѓето да позајмуваат и да трошат помалку. Исто така, може да ги поттикне луѓето да заштедат повеќе.

Сепак, многу домаќинства ќе бидат дополнително притиснати по порастот на каматните стапки, вклучително и некои хипотекарни кредитори.

Сега стапките се искачија на 1,75 отсто, сопствениците на куќи на типична хипотека за следење ќе треба да плаќаат околу 52 фунти повеќе месечно. Оние кои се на хипотеки со стандардна променлива стапка ќе забележат зголемување од 59 фунти.

Тоа значи дека имателите на хипотеки за следење би можеле да плаќаат околу 167 фунти повеќе месечно во споредба со пред декември 2021 година, при што имателите на променливи хипотеки ќе плаќаат и до 132 фунти повеќе. Каматите се зголемија шест пати по ред од крајот на минатата година.

Повисоките каматни стапки значат и повисоки трошоци за работи како кредитни картички, банкарски заеми и заеми за автомобили.

Канцеларот Надим Захави рече дека е уверен дека акцијата што ја презема владата значи дека може да ги надмине економските предизвици. Захави инсистираше на тоа дека сè уште работи и имаше повик со гувернерот Ендрју Бејли по објавувањето на каматната стапка.

- За мене, како и за многу други, не постои такво нешто како одмор и неработење. Никогаш не сум го имал тоа во приватниот сектор, ниту во владата - рече тој.

Тој додаде: „Привилегијата и одговорноста на јавниот сервис значи дека никогаш не можете да се исклучите, затоа имав повици и брифинзи секој ден и продолжувам да го правам тоа“.

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје