21 Септември, 2020
0.0291

Верификувани мандатите на новите 120 пратеници

Објавено во: Македонија 04 Август, 2020

Со 116 гласови – ЗА, и без ниту еден ПРОТИВ и ВОЗДРЖАН, Собранието ги верификуваше мандатите на новите 120 пратеници.

Изборот за пртседател, заменик претседател и членовите на Комисијата за прашања за избори и именувања, како и изборот на претседател на Собранието ќе се случат кога ќе се создаде парламентарното мнозинство, односно кога ќе се создаде мнозинство за формирање на новата влада.

До изборот на нов претседател на Собранието, со седниците ќе претседава досегашниот претседател во заминување, Талат Џафери, а на оваа седница за негови заменици беа избрани Горан Мисоски и Флоријан Бесими.

Претседавачот Талат Џафери им честиташе на колегите пратеници. Со ова практично завршува мандатот на претходните народни избраници. Заврши и мандатот на техничкиот премиер Оливер Спасовски и на министрите во владата, но тие ќе останат секој на својата должност, на чело со Спасовски, до изборот на новата влада.

Конститутивната седница се одржа во свечената сала Купола, со строги здравствени протоколи за заштита од Ковид-19 и со рачно гласање.

Претседателот Стево Пендаровски во рок од 10 дена треба да го даде мандатот за формирање нова влада.

Можеби ќе ве интересира

Две фирми „лапнаа“ милионски тендер на МВР: За колку вози полицијата?

Две фирми „лапнаа“ милионски тендер на МВР: За колку вози полицијата?

(ВИДЕО) Ваучери, домашни гости, пеколни журки - Како Охрид се справи со КОВИД-19 кризата?

(ВИДЕО) Ваучери, домашни гости, пеколни журки - Како Охрид се справи со КОВИД-19 кризата?

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи