31 Мај, 2024
0.6801

ВЕРОЈАТНО СФАТИ ДЕКА ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ПОМИНЕ ЗАРОБЕН - Коста Кецмановиќ падна во депресија, не сака да разговара со никого

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Убиецот од ОУ „Владислав Рибникар“, Коста Кецмановиќ (14), кој на 3 мај минатата година на само 13 години уби девет ученици и чувар на оваа установа, се уште е на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади.

По годишнината од масакрот, на трети мај, Коста целосно се повлече во себе и падна во депресија.

-Момчето неколку месеци пред масакрот смислило план и смислило начин како да го изврши злосторството, меѓутоа не сметал на едно, а тоа е дека животот ќе го помине заробен. Имено, тој очекувал дека нема да трпи никакви последици и дека по делото нормално ќе се шета по улиците - објаснува извор запознаен со случајот, додавајќи:

- На денот на годишнината од страшната трагедија што се случи во Белград, Коста се однесуваше сосема нормално, но по неколку дена се промени. Не сака да разговара со никого, всушност паднал во депресија.

За потсетување, грозоморното злосторство се случи на 3 мај во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, кога момчето Коста Кецмановиќ во 08.40 часот вооружено влета во зградата. Тој од вратата на училиштето пукал воработникот од обезбедувањето Драган Влаховиќ, кој набрзо им подлегнал на повредите. Момчето потоа нишанело кон трите ученички кои ги убил.

Крвавиот празник на Коста продолжил во канцеларијата за историја каде што имал час неговиот клас VII/2. Ја ранил наставничката по историја Татјана Стевановиќ, а потоа отворил оган врз другарите. Најпрвин убил пет ученици, а рани уште шестмина.

За жал, уште една ученичка од ОУ „Владислав Рибникар“ по 12 дена им подлегна на повредите, со што бројот на жртви се искачи на десет.

Република.рс

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград