17 Мај, 2022
0.0224

Весник објави фотографии од 67 палестински деца убиени во Појасот Газа

Објавено во: Свет 27 Мај, 2021

Израелски весник на насловната страница објави фотографии од палестински деца кои се убиени во конфликтот. 

На насловната страница на „Хаарец“ се објавени фотографии од 67 палестински деца и тинејџери кои загинаа во последните судири меѓу Израел и Појасот Газа.

„Ова е цената на војната“, пишува на насловната страница на весникот. 

Жртвите се на возраст од шест месеци до 17 години. Вкупно 254 Палестинци се убиени во израелското бомбардирање. Сега е мирно во Појасот Газа, но претходно 11 дена имаше напади. Можно е Израел да биде обвинет за воени злосторства. 

Високата комесарка на ООН за човекови права, Мишел Бачел изјави дека израелските напади врз појасот Газа можат да бидат оквалификувани како воено злосторство.

Таа кажа дека не добила докази дека зградите кои беа мета, биле користени за воени цели.

Можеби ќе ве интересира

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

НАД 100.000 ПОДЗЕМНИ БУНКЕРИ ВО ФИНСКА И ВО ШВЕДСКА: Со години се подготвуваат за напад од Русија

НАД 100.000 ПОДЗЕМНИ БУНКЕРИ ВО ФИНСКА И ВО ШВЕДСКА: Со години се подготвуваат за напад од Русија