19 Февруари, 2019
0.3456
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Зошто тогаш одат во пензија пред 40 години?

Објавено во: Свет 17 Ноември, 2018

Бројот на пензии исплатени на лица помлади од 40 години во Финска се зголемил за петтина во последната деценија.

А најжестока причина за тоа е менталното здравје или нарушено однесување.

Се повеќе има такви кои од 16 до 39 години примаат целосна државна пензија, соопшти тамошната Агенција за социјални прашања. Тој број е поголем за 20 отсто во последните 10 години. Лани 26 000 луѓе под 40 години биле во пензија.

Така, на десетина од населението му е исплатена државна пензија. При тоа, секоја сума е исплатена како инвалидска или пензија која се исплаќа на основа на ментално здравје.

Како што е соопштено, најчести причини за стекнување целосна пензија се депресија, шизофренија, биполарно пореметување или пореметување во развојот.

Инаку, целосна државна пензија за лица кои живеат сами е 628 евра, а за лица во брак или партнерска заедница 557 евра.


(Foto: Thinkstock)


Можеби ќе ве интересира

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди