21 Октомври, 2019
0.0239

Ветингот на функционерите ќе започне, но со брзина на полжавот

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2019


Процесот на ветинг на службените лица и функционерите треба да започне, но експертите предупредуваат дека пристапот треба да се направи професионално и без импровизации.

Иако доби зелено светло, иицијативата е сеуште во почетна фаза. Претставниците на политичките партии разговараат еден со друг, но се уште бараат заеднички јазик.

Пред неколку дена, ДУИ претстави план за ветинг, кој би требало да започне по завршувањето на таканаречената "метла" од страна на премиерот. Но, експертите, исто така, посочуваат дека целиот процес се одвива со брзина на полжав.

Тие, исто така, предупредија да се избегне моделот на самоодржливост на Албанија, бидејќи ситуацијата може да ескалира како во соседната земја.

ДУИ предложи да се формира посебна агенција која ќе го спроведе процесот, СДСМ првично ќе се дискутираза неколку предлози, а од ВМРО-ДПМНЕ како опозицијата изјавија дека истиот треба да се започне со шефот на владата. Сепак, тие сé уште не донеле конкретен став.


Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива