05 Јуни, 2020
0.0245

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА ВО ГЕРМАНИЈА: Град голем колку тениско топче уништи возила, искорнати и дрвја

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2019

Германската покраина Баварија, посебно Минхен и околината, во понеделникот вечерта ја зафатило силно невреме, кое направило голема штета, а повеќе луѓе се повредени.

Во покраината паѓал град голем колку топчиња за голф, додека ветер корнел дрвја.

Градот ги искршил стаклата на бројни автомобили, прозорци на згради и нанесол голема штета на фасадите на бројни куќи.

Во Осталго бурата вадела дрвја од корен, а едно дрво повредило седумгодишно момче и двајца мажи.


Медиумите пренесуваат дека велосипедисти стоеле под искорнатото дрво , барајќи заштита, кога врз нив паднало друго дрво.

Момчето е тешко повредено, додека мажите поминале со полесни повреди.


И на автопатот во близина на Амерзе паѓал град голем колку тениско топче, и оштетил бројни возила.

Невремето довело и до прекин во регионалниот железнички сообраќај.

Во Менхенгладбах пак силните врнежи поплавиле патишта и куќи. И од деловите од покраината на Саксонија од полицијата известуваат за поплавени патишта.


Foto: Twitter/Printscreen


Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко