21 Ноември, 2018
0.2519
    ALK 8101    -0.01%     BESK 9200    0%     CEVI 1001    0.1%     FERS 70000    0%     KMB 5101    -1.29%

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ ГЛЕТКИ ОД ПОПЛАВЕНА ИТАЛИЈА: 30 мртви во невремето-најлошо е во Сицилија

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2018

Во Италија бројот на жртвите од невремето за недела дена пораснал на 30 настрадани, од кои 12 загинале на Сицили

Агенцијата Анса наведува дека меѓу жртвите на тој остров се девет членви на две семејства, вклучувајќи две деца и двајца тинејџери, кои во текот на невремето останале заробени во мала нелегално изградена куќа во Кастелдачи на подрачјето на Палермо, изградена до потокот Миличу кој и претходно предизвикувал поплави.

Италијанската агенција за цивилна заштита соопштила дека во петокот во удар на гром на Сардинија загинал турист од Германија.

Како што пренесе Ројтерс, уште едно лице, кое пред неколку дена го урдил гром, починало во болница.

Многумина животот го изгубиле поради урнати стебла.

Според проценките на Здружението на италијански економски компании, во невремето се уништени околу 14 милиони стебла на дрвја.

Најголема штета претрпеле области околу Венеција, каде поради одрони се отсечени села и патишта.
Foto: EPA, Reuters


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ЛУКСУЗ: Ова се конфискуваните вили на италијанската мафија

(ФОТО+ВИДЕО) ЛУКСУЗ: Ова се конфискуваните вили на италијанската мафија

ДАВААТ СТАН: Oвој град нуди 10.000 долари да се преселите

ДАВААТ СТАН: Oвој град нуди 10.000 долари да се преселите

Смартфон уби тинејџерка во Франција

Смартфон уби тинејџерка во Франција

Австралија ќе ја ограничи eмиграцијата

Австралија ќе ја ограничи eмиграцијата

ПРОДАЖБА ИЛИ СПОЈУВАЊЕ: Која домашна банка можеби ќе добие нов газда?

ПРОДАЖБА ИЛИ СПОЈУВАЊЕ: Која домашна банка можеби ќе добие нов газда?

Саудискиот крал го пофали синот, но го скокна убиството на Кашоги

Саудискиот крал го пофали синот, но го скокна убиството на Кашоги

(ВИДЕО) ВИСОКИ БРАНОВИ ДО 10 МЕТРИ: Стигнаа до трети кат на хотел

(ВИДЕО) ВИСОКИ БРАНОВИ ДО 10 МЕТРИ: Стигнаа до трети кат на хотел

(ВИДЕО) СЕ АКТИВИРА ЗА ДЕЛ ОД СЕКУНДА: Велосипедисти ова воздушно перниче е спас за вас при сообраќајка

(ВИДЕО) СЕ АКТИВИРА ЗА ДЕЛ ОД СЕКУНДА: Велосипедисти ова воздушно перниче е спас за вас при сообраќајка

(ВИДЕО) МЕГАГРАДОВИ ВО 2100 ГОДИНА: Многу поголеми и поразлични од денешните

(ВИДЕО) МЕГАГРАДОВИ ВО 2100 ГОДИНА: Многу поголеми и поразлични од денешните