31 Јули, 2021
0.0233

(ВИДЕО) Базилика во Венеција е уништена од поплавите

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2019

Во Венеција поплавите направија огромни штети на некои мозаици и столбови во базиликата Св. Марко и нема да може да се поправат.

Меѓу оштетените се неколку подни мозаици од десната страна на зградата, на кои се прикажани слики од пауни и прекривка со цвеќиња.

Темелите на некои мермерни столбови исто така се уништени.

Целокупниот обем на штетата нема да биде познат сè додека не се исуши, што ќе трае неколку месеци.

Венеција минатата недела претрпе најголеми поплави во последните пет децении. За една недела имаше три поплави. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил