07 Април, 2020
0.0225

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Објавено во: Финансии 10 Март, 2019

Берлинската Kaffeeform старт ап компанија го собира остатокот од кафето од локални кафе барови за го рециклира и го користи како секундарна сировина за производство на шолји за кафе.

Очигледно, ако употребувате само старо кафе, тогаш не можете да направите шолја, па во видеото кое ви го пренесуваме ѕирнете како се изработува оваа иновативна идеја која е за поздравување.


Крајниот производ е тврд така што може да се користи со било кое жешко кафе, како и да се мие во машина за перење садови.

Ова е навистина снаодлив начин за користење на она што е во основата на отпадниот производ на најпосакуваниот пијалок во светот и развивање во нешто што може повторно да се употреби. Како и кај сите иновации, шолјите имале неколку проблеми, но само во смисла на трошоците. Поради сите производи и процеси кои се употребуваат за израбтока на шолји и тацни, го прават производот многу поскап во споредба со конкурентите.

Толку е скапо што само една шолја и тацна чинат 17,25 фунти. 


Можеби ќе ве интересира

Дивидендите го „позеленија“ берзанскиот индекс - МБИ10 расте неколку дена по ред

Дивидендите го „позеленија“ берзанскиот индекс - МБИ10 расте неколку дена по ред

НИШТО ОД РАДОСТА ЗА КАМАТИТЕ: Максималната стапка за граѓаните ќе биде 5,75 отсто, но само за новите кредити

НИШТО ОД РАДОСТА ЗА КАМАТИТЕ: Максималната стапка за граѓаните ќе биде 5,75 отсто, но само за новите кредити

НЕМА НИКАКВА ПОТРЕБА ЗАШТЕДИТЕ ВО ДЕНАРИ ДА СЕ МЕНУВААТ ВО ЕВРА - НБМ гарантира, денарот е и ќе остане стабилен

НЕМА НИКАКВА ПОТРЕБА ЗАШТЕДИТЕ ВО ДЕНАРИ ДА СЕ МЕНУВААТ ВО ЕВРА - НБМ гарантира, денарот е и ќе остане стабилен

БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ПОВИСОКИ ОД 5,75 ОТСТО - Уредбата објавена, банкарите на потег

БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ПОВИСОКИ ОД 5,75 ОТСТО - Уредбата објавена, банкарите на потег

Финансиските регулатори ја јакнат соработката

Финансиските регулатори ја јакнат соработката

Бежовска: Ќе се намали растот на кредитите и на депозитите, позначајно ќе ја ревидираме стапката на економски раст

Бежовска: Ќе се намали растот на кредитите и на депозитите, позначајно ќе ја ревидираме стапката на економски раст

Ангеловска: Парите од ММФ ќе стигнат најбргу, а потоа ќе дојдат и другите до почеток на мај

Ангеловска: Парите од ММФ ќе стигнат најбргу, а потоа ќе дојдат и другите до почеток на мај

Еве каде да ги известите банките дека ќе си го плаќате кредитот

Еве каде да ги известите банките дека ќе си го плаќате кредитот

СИТЕ ПОНУДИ НА ЕДНО МЕСТО - еве што ви спремија банките за да ја пребродите кризата

СИТЕ ПОНУДИ НА ЕДНО МЕСТО - еве што ви спремија банките за да ја пребродите кризата