24 Февруари, 2020
0.0164

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

Објавено во: Свет 18 Август, 2019

ИСИС ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад на свадба во Кабул каде загинале 63 лица, а повредени се 182.

Одговорноста ја презел огранок на ИД во Авганиста.

Иако талибанците на почеток негираа вмешаност во овој напд, авганистанскиот претседател Ашраф Гани порачал претходни дека тие „не може да се спасат од вина затоа што пружиле платформа за терористите“.

Нападот се случил во момент додека талибанците и САД преговараат за договор кој би предвидувал повлекување на американските сили од Авганистан во замена талибанците да се обврзат на мировни преговори со владата во Кабил, пренесе Ројтерс.


Можеби ќе ве интересира

СО АВТОМОБИЛ ВЛЕТА ВО ТОЛПА: Повредени 30 луѓе меѓу кои и деца

СО АВТОМОБИЛ ВЛЕТА ВО ТОЛПА: Повредени 30 луѓе меѓу кои и деца

(ВИДЕО) Нострадамус го предвидел коронавирусот?

(ВИДЕО) Нострадамус го предвидел коронавирусот?

НОВ ШОК: Земјотрес ја стресе Италија

НОВ ШОК: Земјотрес ја стресе Италија

ВЕСТА ГИ ШОКИРАШЕ КИНЕЗИТЕ: Познато кој го донел коронавирусот во Вухан

ВЕСТА ГИ ШОКИРАШЕ КИНЕЗИТЕ: Познато кој го донел коронавирусот во Вухан

ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ НА ГОТОВС: Во Италија празни рафтови

ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ НА ГОТОВС: Во Италија празни рафтови

(ВИДЕО) НОВИ НАПАДИ: Палестинците истрелаа проектили кон Израел, со што вратија тие?

(ВИДЕО) НОВИ НАПАДИ: Палестинците истрелаа проектили кон Израел, со што вратија тие?

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУСОТ ПРАВИ ПУСТОШ ВО ИТАЛИЈА: Градови-духови, во Милано маркетите се празнат

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУСОТ ПРАВИ ПУСТОШ ВО ИТАЛИЈА: Градови-духови, во Милано маркетите се празнат

Коронавирусот ја однесе четвртата жртва во Италија, починал 84 годишен маж

Коронавирусот ја однесе четвртата жртва во Италија, починал 84 годишен маж

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени