17 Ноември, 2018
0.3225
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. 

„Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да учествуваат во воените акции на НАТО Алијансата, бранејќи го крупниот капитал на неолибералните групи на интерес на Западот, а убивајќи недолжни цивили, сиромашни жртви на американските империјалистички политики, ширејќи „демократија на бомби“. слобода, отстранување на демократски режими, и „правда“, одземање на ресурси кои им припаѓаат на локалното население, за да богатите странци бидат уште побогати. Или можете да изберете друг пат, се надевам ќе изберете друг пат“ - вели Малагурски за Фактор. 

За РТ во краток документарец тој се осврнува околу спорот за името, кој го „кочи“ влезот на Македонија во НАТО. 


Можеби ќе ве интересира

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Пивоваров: УБК не ја завршила работата како што треба за да се спречи бегството

Пивоваров: УБК не ја завршила работата како што треба за да се спречи бегството

Груевски не е веќе во Унгарија?

Груевски не е веќе во Унгарија?

Груевски може да основа партија ВМРО надвор од границите на Македонија?

Груевски може да основа партија ВМРО надвор од границите на Македонија?

Влегол во продавница, а крадци му го украле автомобилот

Влегол во продавница, а крадци му го украле автомобилот

Струмица екстремно загадена

Струмица екстремно загадена

Стоилковски: Заев на два пати ја обвини Унгарија дека киднапирала македонски граѓанин

Стоилковски: Заев на два пати ја обвини Унгарија дека киднапирала македонски граѓанин

Заев поддржува амнестија - но за кого?

Заев поддржува амнестија - но за кого?

И Кумановци сакаат чист воздух

И Кумановци сакаат чист воздух