18 Јули, 2018
0.3980
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. 

„Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да учествуваат во воените акции на НАТО Алијансата, бранејќи го крупниот капитал на неолибералните групи на интерес на Западот, а убивајќи недолжни цивили, сиромашни жртви на американските империјалистички политики, ширејќи „демократија на бомби“. слобода, отстранување на демократски режими, и „правда“, одземање на ресурси кои им припаѓаат на локалното население, за да богатите странци бидат уште побогати. Или можете да изберете друг пат, се надевам ќе изберете друг пат“ - вели Малагурски за Фактор. 

За РТ во краток документарец тој се осврнува околу спорот за името, кој го „кочи“ влезот на Македонија во НАТО. 


Можеби ќе ве интересира

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Потврдена казната на Талевска

Потврдена казната на Талевска

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете