28 Март, 2020
0.0238

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

Објавено во: Свет 16 Февруари, 2020

Издадени се повеќе од 300 предупредувања за поплави по бурата Денис во Британија. 

Брзината на ветерот во селото Абердарон достигна до 146 километри на час. Поради силниот ветер откажани се стотина летови, а поради поплавите во прекин е и железничкиот сообраќај.

Посебно е критична ситуацијата во јужниот дел на Велс, каде обилните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето, а надојдената вода поплави дел од куќите. 

Во Англија во сила се четири предупредувања од највисок степен и два во Велс, што значи дека постои опасност по животот на граѓаните.

И во Шкотска е издадено предупредување до граѓаните да се заштитат од „поплавите што се опасни по живот”.

Невремето предизвика и излевање на реката Таф во велшкиот град Понтипол, а опасност од излевање има и од реката Нит, во јужниот дел на Велс.

Бурата Денис вчера однесе две жртви. Едно 18-годишно момче се удавило во морето во покраината Кент, а друг паднал од бродот од резервоар за гориво во близина на пристаништето Маргејт.


Можеби ќе ве интересира

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот