27 Јануари, 2021
0.0223

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2019

Нуклеарната катастрофа во Чернобил се случила во 1986-та година на север од Украина, но најупорните жители и денес живеат таму. 

Мал број граѓани одлучиле да одат против препораките од владата за напуштање на домовите во таа зона и  останале таму. Тие во ниту еден момент не сакале да ги напуштат своите огништа. Имало и онакви кои набрзо по евакуацијата од полицијата се вратиле назад.

Околу 150 до 300 луѓе едноставно ги заклучиле своите врати. Популацијата во зоната на исклучување почнала да расте, популацијата почнала да се сели во тивки, евтини соседства во околината на таа локација.

Од нуклеарниот Реактор 4 во кој дошло до разорна експлозја избивало зрачење 10 дена, создавајќи облаци кои носат радиоактвни честички ширум светот во Европа.

„Подрачјето околу и во Реакторот наредните 20.000 години нема да биде сигурно“ - пишувале од британскиот „Метро“.

Канадската фотографка Робин Фон Сванк одлучила да го документира животот во внатрешната зона. Таа открила околу 10-тина луѓе кои таму живеат секојдневно иако е тоа илегално.


Можеби ќе ве интересира

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила