29 Февруари, 2020
0.0192

(ВИДЕО) Демонстранти влечеа градоначалничка и ја полејаа со боја

Објавено во: Свет 08 Ноември, 2019

Боливиска градоначалничка опозициски демонстранти ја влечеле боса на улица, ја полеале со боја и ѝ ја исекле косата.

Градоначалничката на еден мал град во Боливија во средата e нападната од опозициските демонстранти кои ја влечеле боса по градските улици, ја полеале со црвена боја и на сила ѝ ја исекле косата.

Тие ја обвинија градоначалничката Патриша Арс за вмешаност во разбивањето на нивната блокада и дека е одговорна за смртта на неколку демонстранти. Неколку маскирани мажи ја фатиле и ѝ викале „убиец, убиец“, ја влечеле боса по улиците кон мостот.

Група антивладини демонстранти го блокирале мостот во Винту, мал град во централната боливиска провинција Кочабамба, како дел од демонстрациите кои избија по изборите за претседател на 20 октомври.

Исто така ја принудиле да потпише оставка, пренесува Би-би-си.

Подоцна ја предале на полицијата која ја пренела во локална амбуланта за лекарски преглед.

Нејзината канцеларија била запалена, а прозорците на зградата на општината биле искршени. Kaндидатот на опозицијата Карлос Мес и неговите приврзаници веруваат дека резултатот од претседателските избори е наместен.

Боливискиот претседател Ево Моралес, од друга страна, го обвини Мес за организирање државен удар.Можеби ќе ве интересира

Светскиот „ловец на вируси“ објаснува колку е опасен корона

Светскиот „ловец на вируси“ објаснува колку е опасен корона

НОВО ЖАРИШТЕ НА КОРОНА: Прогласија вонредна состојба

НОВО ЖАРИШТЕ НА КОРОНА: Прогласија вонредна состојба

Коронавирусот повторно се појавува кај излекувани пациенти?

Коронавирусот повторно се појавува кај излекувани пациенти?

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот