16 Октомври, 2021
0.0214

(ВИДЕО) Демонстрантите за трагедијата во Тетово со лисици доведени на судење

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2021

Фото: ТВ21

Во Судот во Тетово започна рочиштето за 5 -те обвинети демонстранти за трагедијата од на 8 септември во Тетово кога изгореа 14 пациенти во модуларната ковид-болница.

Блерим Ахмеди, Насер Белули, Арјан Шерифи, Џемал Садики и Ветон Алити седнаа на обвинителско столче се товарат за сторено кривично дело „напад врз службено лице“.

На седницата што ја водеше судијата Садула Изаири, беа присутни и петте повредени полицајци кои дежураа на денот на протестот.

Демонстрантите се собраа на улиците во Тетово за да изразат незадоволство од трагедијата што го зафати овој град вечерта на 8 септември, каде што пожарот ја запали модуларната болница и како резултат на тоа 14 лица загинаа, а 12 пациенти беа повредени.

Во судирите минатиот месец со полицијата дел од демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на ДУИ, а претходно фрлаа со јајца по општинската зграда.


Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет