21 Јануари, 2019
0.4401
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ВИДЕО) ДЕН НА РЕПУБЛИКА СРПСКА: Цвијановиќ вели дека се свои на своето

Објавено во: Балкан 09 Јануари, 2019

Босанските Срби денеска го прославија 9 Јануари - Денoт на Република Српска и покрај тоа што Уставниот суд на Босна и Херцеговина во 2015 година го прогласи за неуставен.

Во Бања Лука продефилираа 15 ешалони припадници на ентитетското Министерство за внатрешни работи и дури 23 ешалони граѓански организации, меѓу кои пожарникари, демобилизирани борци, припадници на цивилната заштита и други организации и здруженија. На дефилето присуствуваше и српската премиерка Ана Брнабиќ, како и министри од нејзиниот кабинет.


Претседателката на Република Српска, Жељка Цвијановиќ, ја одликува Брнабиќ со Орденот на Република Српска за „неизмерниот придонес во борбата за физички и духовен опстанок, афирмација и развој на Република Српска“. Со овој орден претходно беа одликувани и воените злосторници Радован Караџиќ, Ратко Младиќ, Билјана Плавшиќ и Момчило Краишник. Еден ешалон на полицијата беше облечен во униформи на српската војска од Првата светска војна, додека пред нив јаваше офицер на бел коњ. Имаше и прелети на хеликоптери.

Претставниците на Бошњаците во институциите на Република Српска, кои не присуствуваа на одбележувањето на 9 Јануари, издадоа соопштение во кое се противат што се продолжува со прославите и покрај одлуката на Уставниот суд, кој оцени дека празникот е дискриминирачки за несрбите во тој ентитет.

На 9 јануари во 1992 година, претставниците на Србите, без учество на претставниците на другите народи во Босна и Херцеговина,  ја донесоа Декларација за прогласување на република на српскиот народ од Босна и Херцеговина.

Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки