20 Јули, 2019
0.0196

(ВИДЕО) ДЕН НА РЕПУБЛИКА СРПСКА: Цвијановиќ вели дека се свои на своето

Објавено во: Балкан 09 Јануари, 2019

Босанските Срби денеска го прославија 9 Јануари - Денoт на Република Српска и покрај тоа што Уставниот суд на Босна и Херцеговина во 2015 година го прогласи за неуставен.

Во Бања Лука продефилираа 15 ешалони припадници на ентитетското Министерство за внатрешни работи и дури 23 ешалони граѓански организации, меѓу кои пожарникари, демобилизирани борци, припадници на цивилната заштита и други организации и здруженија. На дефилето присуствуваше и српската премиерка Ана Брнабиќ, како и министри од нејзиниот кабинет.


Претседателката на Република Српска, Жељка Цвијановиќ, ја одликува Брнабиќ со Орденот на Република Српска за „неизмерниот придонес во борбата за физички и духовен опстанок, афирмација и развој на Република Српска“. Со овој орден претходно беа одликувани и воените злосторници Радован Караџиќ, Ратко Младиќ, Билјана Плавшиќ и Момчило Краишник. Еден ешалон на полицијата беше облечен во униформи на српската војска од Првата светска војна, додека пред нив јаваше офицер на бел коњ. Имаше и прелети на хеликоптери.

Претставниците на Бошњаците во институциите на Република Српска, кои не присуствуваа на одбележувањето на 9 Јануари, издадоа соопштение во кое се противат што се продолжува со прославите и покрај одлуката на Уставниот суд, кој оцени дека празникот е дискриминирачки за несрбите во тој ентитет.

На 9 јануари во 1992 година, претставниците на Србите, без учество на претставниците на другите народи во Босна и Херцеговина,  ја донесоа Декларација за прогласување на република на српскиот народ од Босна и Херцеговина.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово