05 Април, 2020
0.0216

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

Објавено во: Свет 12 Ноември, 2019

Десетици ракети се испукани кон Израел, а една од нив експлодира на автопат, што беше снимено од надзорните камери.

Израелските власти велат дека повторно ќе ги насочат нападите во Појасот Газа, доколку е потребно. Ова го изјави денеска  израелскиот воен командант, Авив Кочави, додека Европската Унија повикува на смирување на ситуацијата.

„Ние немаме интерес да го ескалираме конфликтот. Но, ние сме подготвени на сè. Повторувам, немаме никаков интерес за тоа, но ние сме подготвени на секое сценарио. Доколку е потребно, ние дури и ќе се вратиме на политиката на насочени напади", изјави генералот Авив Кочави на прес конференцијата во израелското Министерство за одбрана.

Четириесет и двегодишниот Баха Абу Ал Ата, лидер на вооруженото крило на исламистичкиот џихад е убиен, како и неговата сопруга, во израелски воздушен напад врз нивниот дом денеска во источна Газа. Оваа информација ја потврдија властите во Израел и во Газа. 

„Смирувањето сега е потребно за да се заштитат животите и безбеднсота на израелските и на палестинските цивили. Истрелвуањето ракети врз цивилно население е целосно неприфатливо и веднапш мора да престане“, рече во писмена изјава портпаролката на европската дипломатија, Маја Коцијанчич.

Сега екстремистите се одмаздуваат за убиството. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) На пазар во Неапол

(ФОТО) На пазар во Неапол

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега

ДОБРИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Во јуни тестирање на вакцината на луѓе

ДОБРИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА: Во јуни тестирање на вакцината на луѓе

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

НОВА РИГОРОЗНА МЕРКА ВО ФРАНЦИЈА: Сите ќе мора да носат медицински маски

НОВА РИГОРОЗНА МЕРКА ВО ФРАНЦИЈА: Сите ќе мора да носат медицински маски

Дали ни се заканува недостиг на храна поради коронавирусот? Наскоро би можеле да се појават проблеми

Дали ни се заканува недостиг на храна поради коронавирусот? Наскоро би можеле да се појават проблеми

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати

СТРАШНИ ПОДАТОЦИ: Во САД за едно деноноќие рекорден број починати

Драконските мерки спасуваат животи во Европа: СЛОВЕНЕЧКИ ИНФЕКТОЛОГ

Драконските мерки спасуваат животи во Европа: СЛОВЕНЕЧКИ ИНФЕКТОЛОГ