22 Август, 2019
0.0177

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Објавено во: Балкан 19 Јули, 2019

Илјадници луѓе во грчката престолнина  Атина панично истрчаа на улиците по силниот земјотрес од 5.1 степен. 

Според ЕРТ, противпожарната служба спасила околу десетина луѓе заробени во лифтови. Атињаните уште се надвор и се плашат да влезат во своите домови.


Епицентарот бил на околу 25 километри северозападно од главниот град на Грција на длабочина од околу 15 километри. Имало и повеќе последователни потреси.

Поради придвижувањето на тектонските плочи, земјотреси редовно се случуваат во регионот на Средоземното Море, но тие обично немаат голем интензитет. Во 1999 година, меѓутоа во земјотрес од 5,9 степени според Рихтеровата скала во Атина и во регионот северозападно од главниот град на Грција загинаа 143 луѓе.

Турските научници пак предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството