29 Ноември, 2020
0.0266

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

Објавено во: Свет 20 Октомври, 2020

Силен земјотрес ја прекина седницата на парламентот на Исланд.

Рејкјавик и околината денеска ги стресе силен потрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер. Потресот  ја прекинал парламентарната седница.

Најсилниот потрес траел неколку секунди, а следеле повеќе помали дополнителни земјотреси.

Парламентарната седница поради тоа биле прекината петнаесетина минути. Хелги Храфн Гунарсон, пратеник на Пиратската партија, се оддалечи од говорницата, додека спикерот Стингримур Ј. Сигфасон, седеше зад него.

„Само биди смирен, миди смирен“, се слуша како спикерот го смирува помладиот пратеник.

Премиерката Катрин Јакобсдотир беше интервјуирана во живо на националната телевизија од нејзиниот дом, кога околу неа започнале да се тресе. 

Повредени нема во земјотресот. 

Епицентарот се наоѓал дваесетина километри јужно од главниот град во геотермалната зона Селтун.

Потресот кој се случил во 13 часот и 43 минути, во влизина на областа Крисувик, една седмица по активноста на вулканот чија ерупција во 2011 година приземји 900 летови. Минатата седмица научниците предупредија дека вулканот Гримсватн наскоро ќе еруптира.

Можеби ќе ве интересира

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei