21 Јануари, 2020
0.0230

(ВИДЕО) ДОРИЈАН НАПРАВИ ХАОС И ВО КАНАДА: Летале кровови и дрвја

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

Ураганот Доријан, кој веќе помина низ Девствените острови, Бахамите и американска Северна Каролина, донел олујни ветрови на далечниот исток на Канада, оставајќи без сттуја стотини илјади луѓе.

Доријан уште во саботата попладне го погодил градот Халифакс, симнувајќи кровови од станбените згради и корејќи дрвја, а урната е и една огромна градежна дизалица.

Во Канада нема извештаи за смртни случаи, иако Доријан досега однел најмалку 49 животи, најмногу од Бахамите.


Американските Национален центар за урагани соопштил дека посттропскиот циклон моментно е концентриран на околу 50 км источно од ртот Вајтл во Квебек.

Ветровите се со јачина од 120 км/ч , што е намлку над прагот на ураганска сила и се движат кон североисток.Foto: Youtube/AP


Можеби ќе ве интересира

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

(ФОТО) СЕЛО ПОСЛЕ ВУЛКАНОТ: На жителите им е забрането да се бранат

Снежно невреме го блокираше Техеран

Снежно невреме го блокираше Техеран

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Европски град ќе ги плати долговите на младите

Европски град ќе ги плати долговите на младите