21 Септември, 2018
0.3101
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

Објавено во: Балкан 17 Август, 2018

Основното државно обвинителство во Котор ја истражува смртта на параглајдеристите Душан Симовиќ од Бело Поле и туристката од Египет, Маријана Микхаил. 

Тие завчера починаа на пат кон болницата, со кои се здобиле при принудното слетување во Јаз. Инспекторите од которското обвинителство истражуваат како можеле да полетаат од Брајичи, каде наводно нема регуларно полетувалиште.

Полетале во околу 18 часот, но набрзо ги фатило невреме и цели два и пол часа траела драмата во воздухот, пред очите на бројните посетители на плажата во Бечичи.

Иако се обиделе да приземјат на планината кај Бечичи, силниот ветер и дождот им пречел, па продолжиле кон Јаз. Сепак, тешките повреди со кои се здобиле биле кобни за двајцата.

Полицијата  по налог на обвинителството вчера го уапсила Драган Чориќ, кој бил организатор на летање со параглајдер од Брајичи.

Тој вчера e сослушан од обвинителството поради сомнение дека извршил кривично дело загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај. Одредено му е задржување од 72 часа. 

Изјава пред обвинителите дал и инспекторот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, која е надлежна да контролира дали параглајдеристите имаат лиценца, но и дали полетувалиштето е регуларно.

Општината Будва според плановите не предвидувала да се полетува од тоа место. Сепак, некои агенции тврдат дека полетувалиштето на Брајичи имало нивна дозвола, и дека слетувањето било предвидено во Бечичи. Симовиќ кобниот ден на тоа место ја повел и туристката од Египет на лет. Тој бил искусен параглајдерист и шампион во светот во тој спорт, но и раководител на Центарот за обука за параглајдинг на клубот "Динамо".


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата