21 Ноември, 2018
0.2649
    ALK 8101    -0.01%     BESK 9200    0%     CEVI 1001    0.1%     FERS 70000    0%     KMB 5101    -1.29%

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

Објавено во: Балкан 17 Август, 2018

Основното државно обвинителство во Котор ја истражува смртта на параглајдеристите Душан Симовиќ од Бело Поле и туристката од Египет, Маријана Микхаил. 

Тие завчера починаа на пат кон болницата, со кои се здобиле при принудното слетување во Јаз. Инспекторите од которското обвинителство истражуваат како можеле да полетаат од Брајичи, каде наводно нема регуларно полетувалиште.

Полетале во околу 18 часот, но набрзо ги фатило невреме и цели два и пол часа траела драмата во воздухот, пред очите на бројните посетители на плажата во Бечичи.

Иако се обиделе да приземјат на планината кај Бечичи, силниот ветер и дождот им пречел, па продолжиле кон Јаз. Сепак, тешките повреди со кои се здобиле биле кобни за двајцата.

Полицијата  по налог на обвинителството вчера го уапсила Драган Чориќ, кој бил организатор на летање со параглајдер од Брајичи.

Тој вчера e сослушан од обвинителството поради сомнение дека извршил кривично дело загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај. Одредено му е задржување од 72 часа. 

Изјава пред обвинителите дал и инспекторот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, која е надлежна да контролира дали параглајдеристите имаат лиценца, но и дали полетувалиштето е регуларно.

Општината Будва според плановите не предвидувала да се полетува од тоа место. Сепак, некои агенции тврдат дека полетувалиштето на Брајичи имало нивна дозвола, и дека слетувањето било предвидено во Бечичи. Симовиќ кобниот ден на тоа место ја повел и туристката од Египет на лет. Тој бил искусен параглајдерист и шампион во светот во тој спорт, но и раководител на Центарот за обука за параглајдинг на клубот "Динамо".


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО РЕГИОНОТ: Поплави во Црна Гора и блокирани патишта

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО РЕГИОНОТ: Поплави во Црна Гора и блокирани патишта

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ГО БРАНИ ГРУЕВСКИ: И Борис Тадиќ купи ист мерцедес, па што треба да го гониме?

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ГО БРАНИ ГРУЕВСКИ: И Борис Тадиќ купи ист мерцедес, па што треба да го гониме?

ПРОВЕРКА НА 40.000 ПАСОШИ: И Македонците ќе бидат под лупа

ПРОВЕРКА НА 40.000 ПАСОШИ: И Македонците ќе бидат под лупа

Бугар од мол во Софија украл стока во вредност од 34.000 евра

Бугар од мол во Софија украл стока во вредност од 34.000 евра

ОФИЦИЈАЛНО: Вучиќ се огласи за Никола Груевски и кажа како стигнал до Унгарија

ОФИЦИЈАЛНО: Вучиќ се огласи за Никола Груевски и кажа како стигнал до Унгарија

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

Борисов ќе ги „чешла“ издадените бугарски пасоши

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

(ВИДЕО) РАСКОШНО ИЗДАНИЕ: Ѕирнете во палатата на Ердоган којa е отпорна на нуклеарен напад

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ ВО СТУДЕН БРАН: Каде најврна најмногу снег?

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег