19 Февруари, 2019
0.3063
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

(ВИДЕО) ДВЕ ГОЛЕМИ ДРЖАВИ СЕ ПОВРЗУВААТ СО МОСТ: Ова е проект на кој светот треба да се угледа

Објавено во: Свет 09 Февруари, 2019

Русија и Кина ќе се поврзат со мост. 

Мостот ќе се простира од Нижњелењинској до Тонгџианг и ќе стане првиот железнички мост меѓу двете држави. Делот преку реката Амур е долг 2,2 километри, а вкупната должина на таа сообраќајница ќе биде околу 20 километри. Кина веќе завршила со изградба на дел од мостот.

Русија планира извозот на руда, јаглен, минерални ѓубрива и друга роба во Кина да се одвива преку овој мост.

Изградбата на завршната палуба до железничкиот мост преку реката Амур ќе биде завршена следниот месец.

Ова ќе биде дел од долгоочекуваната инфраструктура која треба да го поврзе Далечниот Исток на Русија со најсеверната кинеска покраина Хелонгџианг. 

Се очекува пораст на сообраќајот за 10 пати до 2020 година. За овој мост 28 години се преговарало. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен