16 Октомври, 2019
0.0198

(ВИДЕО) ЕДНА СЛИКА, ИЛЈАДНИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ: Светот здружен на глобален протест поради климатските промени

Објавено во: Свет 20 Септември, 2019

Стотини илјади демонстранти се собрале на протестите ширум Австралија, на денот на глобалните демонстрации во кои се бара акција за заштита на планетата од климатските промени, а во пресрет на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Некои од првите митинзи во „Глобалниот климатски напад“ почнале во најголемиот австралиски град Сиднеј и главниот град Канбери, пренесе Ројтерс.

Австралиските демонстранти ја повикаа својата држава, која е најголем извозник на јаглен, и течен природен гас во светот, да преземат драстични акции за намалување на емисијата на гасови од ефектот на стаклената градина.


"People say #PrayforAmazon. We should stop buying the beef that's being imported from Brazil to Hong Kong."


-Престанете да негирате дека Земјата умира - пишувало на еден транспарент кој децата го носеле во преградието на Сиднеј.

На социјалните мрежи е прикажано како учесниците се собираат ширум земјата, вклучувајќи ги најголемите градови во Австралија и помалите места во внатрешноста.

Слични протести кои ги инспирираше 16 годишната шведска активистка Грета Тунберг, се планираат за денес во околу 150 земји.

Целта е децата и останатите луѓе од цел свет заедно да го изразат ставот за последиците од климатските промени по нашата планета.

Протести почнаа и во Тајланд, Индонезија и Индија.

Штрајкот ќе кулминира во Њујорк кога Тунберг, која е номинирана за Нобелова награда поради својот климатски активизам, ќе го предводи маршот до седиштето на ОН.

Самитот на ОН ќе ги собере на 23 септември светските лидери поради дискусија за стратегијата за ублажување на климатските промени, како премин на обновливи енергетски ресурси од фосилни горива.


Австралискиот министер за финансии Матијас Корман рекол во парламентот дека учениците не треба да учествуваат во ова протестно движење.

-Додека трае школото, децата треба да бидат во школо-рекол Корман.

Даниела Порепилијасна, ученичка во средно школо во западен дел од Сиднеј, рекла дека климатските промени се најголемата заказа за нејзината генерација и дека политичарите треба да се разбудат пред овој предизвик.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи