21 Октомври, 2021
0.0224

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2021

Земјотрес со јачина од 6.2 степени утрово го погоди грчкиот остров Крит, при што едно лице загина, a десетина се повредени. 

Потресот се случи на 20 километри југоисточно од градот Ираклион, на длабочина од два километри. Епицентарот е на 23 километри северозападно од градот Арви. 

Локалните жители во паника ги напуштаа домовите, а училиштата веднаш беа евакуирани. Урнати се згради и предизвикана е огромна материјална штета. 

Десет минути по првиот земјотрес, следел уште два последователни, со јачина од 3,8 и 4 степени, а потоа се регистрирани и уште неколку потреси.

Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, според прогнозите, може да го зафати целиот регион. На Крит скоро секој ден има земјотреси. 

Во јули годинава на Крит имаше земјотрес од кој испукаа куќите. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка