25 Март, 2018
0.0594

(ВИДЕО) Екокатастрофата на грчките плажи и море ќе чини 500 милиони евра

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Изливањето на нафта од бродот кој потона кај островот Саламина ќе ја чини Грција најмалку 500 милиони евра, пишува грчка Протома. Најзагрозени ќе бидат риболовот, јавното угостителство, туризмот, изнајмувањето на бродови и трговијата.

 "Огромните штети врз Пиреја и крајбрежната економија на Атика се судрија со индиферентноста на Владата, која не реагира, а огромната нафтена дамка пливаше во реонот на Саламис два дена. По претходна проценка на локалните трговски асоцијации и организации, новата ситуација ќе доведе до големи проблеми во регионот, кој и без тоа е слабо развиен, натоварен со социјалните проблеми и е во тешка положба поради невработеноста. Бруто домашниот производ во регионот може да претрпи загуби до 500 милиони евра", пишува весникот.


Природата во областа и претходно беше подложена на силен притисок, но сегашната катастрофа доведе до целосна инфицирање на морската средина и загуба на риболовот, ги цитира "Прототема" зборовите на претседателот на Професионалната асоцијација во реонот Ниокос Петцас. Поранешниот заменик-градоначалник на Пиреја Димитрис Кацикарис смета дека штетата ќе ја надмине сумата од 500 милиони евра, иако е рано отсега да се каже.

Во соопштението се наведува дека загубите ќе ги покрие целата област за развој на Атинската ривиера. Откажани се десетици свадби и прослави. Загаденото море исто така ќе влијае и на инвестициите во Атика, бидејќи меѓународните инвеститори го земаат предвид донесувачот на одлуката за животната средина.

Грчкиот танкер "Агиа Зони II" потона на 10 септември во заливот меѓу островите Саламина и пристаништето Пиреа. Бродот бил натоварен со над 2,5 илјади тони мазут и гасно масло.

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?