22 Април, 2018
0.0672

(ВИДЕО) ЕКСПЛОДИРА ТАНКЕР СО НАФТА: Се стравува од еколошка катастрофа

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

На ирански нафтен танкер, кој неодамна е оштетен во судир со кинески брод, дошло до експлозија, соопштило денеска кинеското Министерство за сообраќај.

Спасувачките бродови биле приморани да се повлечат на безбедна далечина.

Иранската компанија, чиј нафтен танкер се запалил по судирот во сабота во Источното кинеско море, соопштила дека постои надеж дека ќе бидат пронајдени преживеани меѓу 31 член на посадата, кои и понатаму се водат како исчезнати, додека спасувачките операции продолжуваат денеска.


Кинеското Министерство за сообраќај соопштило вчера дека пронашло тело на маж за кој се верува дека бил член на екипажот на иранскиот танкер кој се судрил со товарен брод.

Пожар на ирански танкер избил во саботата вечерта, по судирот со теретен брод. Во моментот на судир, танкерот превезувал околу 136 000 тони нафта.

Екипажот на танкерот го сочинувале 30 Иранци и двајца државјани на Бангладеш. На кинескиот товарен брод биле 22 Кинези и сите се спасени.

Можеби ќе ве интересира

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп