21 Септември, 2020
0.0212

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

Објавено во: Свет 04 Август, 2020

Најмалку 10 жртви и 400 повредени  има во експлозијата која се почувствувала на 240 километри од главниот град на Либан, Бејрут. 

Над 400 лици се повредени и пренесени во најблиските болници, по експлозијата која вечерва се случи во Бејрут, изјави за CNN медицинска сестра која е на должност.

Експлозијата предизвика уривање на терасите на зградите, кршење на прозорците и друга материјална штета и предизвика огромен облак прашина и чад.

Според либанската државна новинска агенција ННА, експлозијата се случила во градското пристаниште, каде се сместени магацини со експлозив.

Експлозијата е почувствувана во соседниот остров Кипар, оддалечен околу 240 километри – или околу 150 милји – од Либан, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Израелското министерство за одбрана ја негираше одговорноста за двете силни експлозии во Бејрут. 

Хезболах исто така негираше дека експлозиите се предизвикани од ракетен напад.

Изминативе неколку месеци државата се соочи со серијата протести, а жителите на Либан секојдневно се противат на начинот на кој владата се справува со најлошата економска криза во земјата од завршувањето на граѓанската војна во 1990 година.

Неделава пак трибуналот на Обединетите нации треба да донесе пресуда на четворицата обвинети за убиство на поранешниот  Рафик Харири во 2005 година кој загина во терористипки напад.


Можеби ќе ве интересира

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот