29 Октомври, 2020
0.0244

(ВИДЕО) Ерменците потврдија - Азербајџанците освоиле делови од Нагорно Карабах

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2020

Азербејџан освои делови од регионот Нагорно Карабах.

Ерменската војска потврди дека Азербејџанците успеале да се пробијат во нови области. 

Ова е првпат Ереван да го признае военото напредување на спротивната страна. 

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев на Твитер објави дека се освоени осум села.

Баку објави дека азербејџанската војска освоила вкупно 45 места во Нагорно Карабах.

Азербејџанската државна телевизија објави снимка од луѓе на улиците кои слават со огномет.

Ерменија ја обвини Турција дека ги спречува авионите со хуманитарна помош да го користат турскиот воздушен простор, додека борбите во Нагорно-Карабах го вовлекуваат регионот во катастрофална хуманитарна криза.

фото EPA-EFEМожеби ќе ве интересира

Европа има над 10 милиони заразени

Европа има над 10 милиони заразени

Нападите го натераа Макрон да распореди повеќе војници на улиците

Нападите го натераа Макрон да распореди повеќе војници на улиците

ПУТИН СЕ ПОЖАЛИ: Имаат проблеми при производство на вакцината против коронавирусот

ПУТИН СЕ ПОЖАЛИ: Имаат проблеми при производство на вакцината против коронавирусот

ЛИОН: Турците им се закануваат на Ерменците, извикуваа „Алаху акбар„ и „Ова е Турција“

ЛИОН: Турците им се закануваат на Ерменците, извикуваа „Алаху акбар„ и „Ова е Турција“

Во оваа држава се потврдени првите случаи на коронавирусот

Во оваа држава се потврдени првите случаи на коронавирусот

Втора исечена глава во Франција, овој пат во Ница: Маж со нож уби тројца во црква

Втора исечена глава во Франција, овој пат во Ница: Маж со нож уби тројца во црква

Меркел целосно ја затвора Германија од понеделник

Меркел целосно ја затвора Германија од понеделник

(ВИДЕО) Ерменците заробија арапски платеници кои војуваат во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Ерменците заробија арапски платеници кои војуваат во Нагорно - Карабах

Франција ќе оди во карантин?

Франција ќе оди во карантин?