01 Декември, 2020
0.0178

(ВИДЕО) Ерменците заробија арапски платеници кои војуваат во Нагорно - Карабах

Објавено во: Свет 28 Октомври, 2020

Eрменија објави снимка од заробени арапски платеници, за кои тврдат дека се обучувани во Турција. 

Ерменската страна денеска објави видео од уништување на камион од конвој кој наводно пренесувал платеници од Сирија. 

Во спорниот регион Нагорно - Карабах се војува од 27 септември. 

Во разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, рускиот претседател Владимир Путин денеска изразил загриженост за зголеменото учество на борците од Блискиот исток во конфликтот во Нагорно Карабах, соопшти Кремљ.

Бројната ерменска заедница во Франција на неколку пати организираше блокади на автопатите, но последната направена утрово на автопатот А7 во двата правци во Виен (Изер) доведе до судир меѓу проеременски и протурските активисти.

Во судирите загинаа над 1.000 војници, а во војната се вклучи синот, но и сопругата на ерменскиот премиер. 


Можеби ќе ве интересира

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона