19 Август, 2018
0.3093
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Видео: Еве го кечерот што ќе ни го одбранел името од дијаспората

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2018

Македонската дијаспора претставена преку фамозната организација Македонското меѓународно движење за човекови права се повеќе почнува да го губи својот легитимитет и дигнитет со очајни и непромислени пораки кои креваат тензии. Овој пат, со вклучувањето на „кечерот“ Ристо Петревски "The Macedonian Mauler" ќе го бранеле името од дијаспората, само уште тој фали да дојде и ќе бидеме спасени.

Петревски со голи гради, очила за сонце, некаков ланец на врат и убедливо најдобриот дијалект од дијаспората не убедува дека ние сме имале име старо илјадници години кое не смеело да се промени. 

Човек да не знае дали овие се навистина сериозни, дали по грешка се зафатиле на ваков начин да водат кампања или пак е некаква YouTube пародија од некој Македонец кој ја имитира дијаспората. 

Во секој случај една од најзабавните вести досега на тема преговори за името и зачувување на националниот идентитет. Најдобро е да погледнете сами и да процените.


Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот