06 Декември, 2019
0.0216

(ВИДЕО) Еве како Путин влегува во Крим

Објавено во: Свет 11 Август, 2019

Рускиот претседател, Владимир Путин со своите пријатели моторџии од „Ноќни волци“ возеше во Крим, кој формално припаѓа на Русија. 

Сепак, овој потег на рускиот претседател не им се допадна на  Украинците.

Путин со моторот „урал“ во приколката го возеше лидерот на Крим, Сергеј Аксјонов.

Украинското Mинистерство за надворешни работи упати протест за посетата на рускиот претседател Путин на полуостровот Крим нарекувајќи ја „грубо кршење“ на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата.

„Обидите на руската страна и мас-медиумите да ги опишат ваквите„ посети “како„ обични “домашни патувања на руските службеници се залудни“, се наведува во изјавата на министерството, додавајќи дека Крим е „составен дел“ на Украина.


Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш