28 Јануари, 2023
0.0208

(ВИДЕО) Евгениј Пригожин од „Вагнер“ испрати чекан во ЕП

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Руска група која војува во Украина се заканува на Европскиот Парламент(ЕП).

Евгениј Пригожин, финансиер на групата „Вагнер“ поврзана со Кремљ испрати чекан до ЕП за да биде доставен до како мрачен потсетник за убиството на Русин во војната во Украина. Во видеото кое се рашири по интернет се гледа како соработник на Пригожин во кутија за виолина доставува чекан на чие сечило се напишани зборовите „PMC Wagner“ и нацртани се дамки од крв, пишува Јутарни.

Заканувачкиот гест на Евгениј Пригожин дојде додека ЕП се подготвуваше да ја осуди групата на „Вагнер“ во необврзувачка резолуција, откако таа вчера ја прогласи Русија за „држава спонзор на тероризмот“. Новото видео и крвавиот чекан всушност се потсетување на уште едно видео кое се појави овој месец, а на кое дезертер од групата „Вагнер“ е претепан до смрт со чекан откако бил фатен. Пригожин првично го пофали наводното убиство, но подоцна ја негираше вмешаноста на „Вагнер“ и ги обвини американските тајни служби, иако тој не даде докази за нивната наводна вмешаност. Пригожин е снимен летово како лично регрутира затвореници низ Русија за да се приклучат во редовите на Вагнер за да се борат во Украина. Тој призна дека ја основал групата на Вагнер во септември 2014 година, откако со години негираше каква било поврзаност со мистериозната платеничка организација.


Руската власт не прифаќа Русија да биде прогласена за терористичка држава. 

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ја резолуцијата на Европскиот парламент за прогласување на Русија за државен спонзор на тероризмот, предложи ЕП да се прогласи за спонзор на идиотизмот.

Можеби ќе ве интересира

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Украина ќе добие и борбени авиони?

Украина ќе добие и борбени авиони?