14 Април, 2024
0.0308

(ВИДЕО) Евгениј Пригожин од „Вагнер“ испрати чекан во ЕП

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Руска група која војува во Украина се заканува на Европскиот Парламент(ЕП).

Евгениј Пригожин, финансиер на групата „Вагнер“ поврзана со Кремљ испрати чекан до ЕП за да биде доставен до како мрачен потсетник за убиството на Русин во војната во Украина. Во видеото кое се рашири по интернет се гледа како соработник на Пригожин во кутија за виолина доставува чекан на чие сечило се напишани зборовите „PMC Wagner“ и нацртани се дамки од крв, пишува Јутарни.

Заканувачкиот гест на Евгениј Пригожин дојде додека ЕП се подготвуваше да ја осуди групата на „Вагнер“ во необврзувачка резолуција, откако таа вчера ја прогласи Русија за „држава спонзор на тероризмот“. Новото видео и крвавиот чекан всушност се потсетување на уште едно видео кое се појави овој месец, а на кое дезертер од групата „Вагнер“ е претепан до смрт со чекан откако бил фатен. Пригожин првично го пофали наводното убиство, но подоцна ја негираше вмешаноста на „Вагнер“ и ги обвини американските тајни служби, иако тој не даде докази за нивната наводна вмешаност. Пригожин е снимен летово како лично регрутира затвореници низ Русија за да се приклучат во редовите на Вагнер за да се борат во Украина. Тој призна дека ја основал групата на Вагнер во септември 2014 година, откако со години негираше каква било поврзаност со мистериозната платеничка организација.


Руската власт не прифаќа Русија да биде прогласена за терористичка држава. 

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ја резолуцијата на Европскиот парламент за прогласување на Русија за државен спонзор на тероризмот, предложи ЕП да се прогласи за спонзор на идиотизмот.

Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува