22 Јули, 2019
0.0243

Видео Фактор24: Политичарите се лоши глумци и богати бизнисмени, народот на крај ги плаќа сметките

Објавено во: Македонија 26 Јануари, 2017

Во Фактор24 минути со актерот Драган Спасов Дац, што се случи по неговите бесни реакции кога полицијата дојде да го апси неговиот син учесник во Шарената револуција. На кого од македонските политичари тој би му дал Оскар за најдобра глума. 

Во најновото издание на Фактор24 начната темата за политичката бизнис елита во земјава и нејзината способност да носи правилни и корисни одлуки пред се за државата и граѓаните. 

Кога една партија како со чадор штити одредени бизнисмени во клучни сектори се создава нелојална конкуренција, а потоа се остава пустош смета Кочо Анѓушев од Македонската енергетска асоцијација. Во период на екстремно ниски температури неопходен е увоз на струја за да се задоволат потребите на потрошувачите. 

Дали ЕЛЕМ води паметна политика со капацитетите кои ги има на располагање или пак, токму на овој начин се отвара можност одредени приватни фирми да остварат екстра профит набавувајќи и препродавајќи струја на отворениот пазар. Дали наместо да се вложува во енергетски капацитет ЕЛЕМ треба да троши пари за забавни паркови и туристички локации. Што вели генералниот директор Христијан Мицковски на овие прашања еден ден пред СЈО да ја започне истрата „Тарифа“

Соња Ристеска од организацијата „Аналитика“ открива клучни детали од истражувањето на енергетиката во Македонија, граѓаните се сепак енергетски сиромашни, нема доволно мерки за справување со оваа состојба.

Погледнете ја и новата ТВ колумна Факторизација на Христијан Станоевиќ, овој пат за се пократкото време кое Груевски и Ахмети го имаат на располагање за формирање на новата Влада, дали само ја тестираат јавноста или можно е мандатот да заврши во рацете на Заев.

Емисијата Фактор24 е проект на порталот Фактор во соработка со телевизија 24 Вести каде може да ја гледате секоја среда од 22:30 часот со Горазд Чомовски. 

Можеби ќе ве интересира

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

Героски објави нови псевдоними за вмешани во случајот „Рекет“

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

МВР достави одговор до АВМУ - што пишува во него?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Дендиас за Преспанскиот договор: Нема да толерираме феномени на нецелосна усогласеност

Дендиас за Преспанскиот договор: Нема да толерираме феномени на нецелосна усогласеност

Со пари од Светска банка ќе се намалат гужвите на граница меѓу Србија и Македонија

Со пари од Светска банка ќе се намалат гужвите на граница меѓу Србија и Македонија

БЕСА: Случајот „Рекет” сериозно му наштети на кредибилитетот на СЈО

БЕСА: Случајот „Рекет” сериозно му наштети на кредибилитетот на СЈО

Слободно капење во Охридското езеро

Слободно капење во Охридското езеро

Артан Груби: Новиот лидер на СЈО да биде избран од Советот на јавни обвинители

Артан Груби: Новиот лидер на СЈО да биде избран од Советот на јавни обвинители