08 Јули, 2020
0.0412

(ВИДЕО) ФИЛИПИНИТЕ ВО ОПАСНОСТ: Брачна двојка се венчаше при ерупција

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2020

Двојка од Филипините се венчаше среде вулканска ерупција. 

Чино Вафлор и Кат Баутиста Паломар вчера се венчаа на  10 километри од вулканот Тал. Додека церемонијата траела, луѓето сфатиле дека Тал се буди. 

Филипинските власти подоцна прогласија тревога од втор степен, најавувајќи експлозивна ерупција во наредните часови. На сите луѓе во радиус од 14 километри им е наредено да заминат.

Ерупцијата денеска е поопасна, а вулканот почна да исфрлува и лава. Вулканот се ноаѓа на околу 70 километри јужно од главниот град Манила. 

Властите наредија евакуација на 8.000 луѓе.

Училиштата, владините канцеларии и компаниите се затворени во Манила. Аеродромот во Манила е делумно отворен. За 450 години се забележани најмалку 34 ерупции. Последен пат имало ерупција во 1977-ма година, додека при ерупција во 1911-та година загинале 1.500 лица.


Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ВЕКЛУРИ - ова е првиот лек за КОВИД-19 што го одобри Европската комисија

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

ЗА ПРВ ПАТ ПО 37 ДЕНА - во Пекинг нема новозаразаени со коронавирус

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот