21 Јануари, 2019
0.2981
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ВИДЕО-ФОТО) АВСТРИЈА ЗАВЕАНА: Лавини убија 9 луѓе - им се закануваат на Германија и Италија

Објавено во: Балкан 08 Јануари, 2019

Најмалку 9 луѓе загинале во Алпите поради големите количини снег кој паднал во текот на викендот, додека скијачите во Австрија, Германија и Италија се соочени со голема опасност од лавини.


Две лавини усмртиле во неделата двајца германски скијачи во Австрија, на планината во Ворарлберг.

Третиот скијач загинал во округот Понгау, во близина на Салцбург.


Во Баварија скијач загинал по уривање на дрвја во близина на Бада Толза. Лавината на планината Тајсенберг усмртила млада жена.

Двајца алпинисти загинале во италијански Алпи, северно од Торино.

Спасувачите уште бараат неколку исчезнати личности во други делови на Алпите.

Повеќе исчезнати


Спасувачи уште бараат неколку исчезнати личности во други делови на Алпите.

Вториот најголем степен на опасности од лавини сега е на сила во австриската сојузна држава, како и поголем дел на баварските Алпи.


Скијачите се предупредени да избегнуваат неозначени патеки надвор на скијалишта, а бројни планински патишта се затворени поради опасноста од лавините.

Бројни школи во Баварија се привремено затворени поради силниот снег, а поедини возови се запрени.


Во следните денови се очекуваат уште повеќе снег - во Австрија 120 цм нов снег до четвртокот.

Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки