20 Јули, 2019
0.0200

(ВИДЕО-ФОТО) АВСТРИЈА ЗАВЕАНА: Лавини убија 9 луѓе - им се закануваат на Германија и Италија

Објавено во: Балкан 08 Јануари, 2019

Најмалку 9 луѓе загинале во Алпите поради големите количини снег кој паднал во текот на викендот, додека скијачите во Австрија, Германија и Италија се соочени со голема опасност од лавини.


Две лавини усмртиле во неделата двајца германски скијачи во Австрија, на планината во Ворарлберг.

Третиот скијач загинал во округот Понгау, во близина на Салцбург.


Во Баварија скијач загинал по уривање на дрвја во близина на Бада Толза. Лавината на планината Тајсенберг усмртила млада жена.

Двајца алпинисти загинале во италијански Алпи, северно од Торино.

Спасувачите уште бараат неколку исчезнати личности во други делови на Алпите.

Повеќе исчезнати


Спасувачи уште бараат неколку исчезнати личности во други делови на Алпите.

Вториот најголем степен на опасности од лавини сега е на сила во австриската сојузна држава, како и поголем дел на баварските Алпи.


Скијачите се предупредени да избегнуваат неозначени патеки надвор на скијалишта, а бројни планински патишта се затворени поради опасноста од лавините.

Бројни школи во Баварија се привремено затворени поради силниот снег, а поедини возови се запрени.


Во следните денови се очекуваат уште повеќе снег - во Австрија 120 цм нов снег до четвртокот.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово