22 Април, 2018
0.0567

(ВИДЕО-ФОТО) КАЛТА ВО КАЛИФОРНИЈА ПРОДОЛЖУВА ДА УБИВА: 17 мртви, 13 исчезнати во бурата

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Бројот на жртви од лизгања на земјишта предизвикани од зимската бура во Калифорнија пораснал на 17 лица по пронаоѓањето на двете нови тела, а уште 13 луѓе се водат како исчезнати.


Се наведува дека тоа вчера го соопштил шерифот на округот Санта Барбара Бил Браун кој додал дека во лизгањата на земјиштата се уништени 100 семејни куќи.


Налозите за евакуација на населението се издадени во понеделникот, бидејќи метеоролозите прогнозирале покренување на лизгања на брдата каде досега најголемите пожари беснееја во Калифорнија минатиот месец, уништувајќи ги тамошните растенија.


Првата голема бура оваа сезона донела во поголем дел од Калифорнија силни ветрови и бурно невреме, а рекордни дождови се забележани во заливост Сан Франциско.


Метеоролозите издале предупредување на поплави и прогнозирале дека студениот бран со силни ветрови би можел да донесе голема количина дожд во Лос Анџелес отколку што паднале во последните десет месеци вкупно.

ФOTO: EPA

Можеби ќе ве интересира

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп