28 Јануари, 2020
0.0160

(ВИДЕО) Франција на нозе против Макрон: Штрајкови поради новата пензиска реформа

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Работнички, наставници и други работници во францускиот аеродром денес се приклучија на штрајкот на национално ниво, бидејќи синдикатите го засилија притисокот врз владата да се откаже од најавените измени во националниот пензиски систем.

Полицијата нареди продавниците и рестораните да останат затворени во Париз од страв од улично насилство за време на попладневниот марш, јави АП.


Француските синдикати ги повикаа работниците да го организираат еден од најголемите протести во изминатите децении, со надеж дека ќе го надминат бројот на 800.000 луѓе на шестиот ден од штрајкот додека излегоа на улиците минатата недела во знак на протест против реформата на пензискиот систем што ја предложи францускиот претседател Емануел Макрон.

Патниците се соочиле со прекини во сообраќајот, училиштата биле затворени во Париз, а националната авиокомпанија „Ер Франс“ соопшти дека ги намалила домашните летови за 25 проценти.

Синдикатите не покажуваат никакви знаци на откажување и поттикнување на железничките работници, лекарите, наставниците и другите вработени во јавните служби да се спротивстават на Макрон пред неговата влада утре да предложи реформа во пензискиот систем.

„Тие не можат да ни кажат колку подобар и поедноставен ќе биде системот“, рече Ив Вејри, водач на синдикатот Форс Уври.

Во моментов, некои работници во Франција можат да се пензионираат во своите 50-ти години.

Реформата е клучна за визијата на Макрон за трансформација на француската економија.

Владините министри инсистираат на тоа дека сегашниот систем е неправеден и финансиски неодржлив, додека синдикатите велат дека реформите ги намалуваат работничките права и ги принудуваат луѓето да работат подолго време за помали приходи.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата