26 Октомври, 2020
0.0201

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Објавено во: Свет 24 Септември, 2020

Во Франција девојка е претепана затоа што носела здолниште. 

Инцидентот се случил во Стразбур. 

Би-Би-Си објави дека 22-годишна француска студентка, која француските медиуми ја идентификувале како Елизабета, пријавила дека тројца мажи и пришле на улица и ја претепале затоа што носела здолниште.

За француското радио Франс Блу, Елсатес Елизабет раскажала дека одела кон нејзиниот дом кога еден од тројцата мажи ја навредил. 

Потоа двајца ја држеле додека третиот ја удирал по лицето, оставајќи и модринка на окото. По нападот, тројцата мажи побегнале.

Најмалку 12 луѓе го виделе нападот на улица, но никој не и помогнал.

Министерката за внатрешни работи Марлен Шипа го посетила Стразбур  и рекла дека здолништето не е виновно за нападот, а жената уште помалку. 

„Жена никогаш не смее да биде нападната затоа што носи здолниште”, рекла Шипа.

Таа апелирала до јавноста веднаш да ја предупредат полицијата ако бидат сведоци на некакво вознемирување на жени на француските улици.

Уште две млади жени кои беа нападнати на улица. Тие биле нападнати од 18-годишник кој им се спротивставил затоа што носеле „премногу кратки здолништа“: Младиот човек е уапсен. 

Претходните години, маж нападна мајка со две малолетни деца затоа што носела шорцеви.

 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд