26 Септември, 2021
0.0228

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

Објавено во: Свет 31 Јули, 2021

Повеќе од двесте илјади демонстранти, од кои околу 14.000 во Париз, се собраа во неколку француски градови „во име на слободата“ да протестираат против мерките за контрола на коронавирусот, трет викенд по ред, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Според првите податоци на министерството, приведени се 19 лица, од кои десет во главниот град. „Тројца припадници на безбедносните сили беа повредени во Париз“, додаваат од министерството.

Ситуацијата се вжешти подоцна во главниот град, на местото Бастилја, со доаѓањето на првата поворка на демонстранти. Полицајците одговориле со солзавец и водени топови кон оние кои фрлале различни предмети врз нив.

Властите очекуваа околу 160.000 луѓе да се соберат на протести низ целата земја, објавија француските медиуми, повикувајќи се на полициски извори.

Минатата сабота, повеќе од 160.000 луѓе протестираа против задолжителната вакцинација за здравствените работници и дополнителното воведување на т.н медицински пасоши.

Француската влада воведе правила кон средината на јули, поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус.

Повеќе од 3.000 полицајци беа мобилизирани за да ги обезбедат поворките, една недела откако демонстрантите ги преплавија Елисејските полиња, според кои влезовите беа затворени во саботата.


Извор и видео: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ЈАВНИ ЕГЗЕКУЦИИ НА ПЛОШТАДИТЕ ВО АВГАНИСТАН: Талибанците бесат луѓе на плоштад, телата натопени во крв висат на ланци

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Се бира наследникот на Ангела Меркел, неизвесноста ќе биде до крај

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ЗЛАТНИЦИ СО ЛИКОТ НА МЕРКЕЛ ВО ЧЕСТ НА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ОД ПОЛИТИКАТА: Продажната вредност на монетата е скоро 50 евра

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

ХАОС НА БЕНЗИНСКИТЕ ПУМПИ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Колони возила чекаат да полнат гориво, нема бензин во земјата

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИ ЗА ЗЛОСТАВУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТАТА ВО КАНАДА: Страдањето траело повеќе од 100 години

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

ЛИТВАНИЈА ИСПРАТИ ПАНИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ СО СВОИТЕ ГРАЃАНИ: Фрлете ги кинеските мобилни телефони, непријателот ве прислушува

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг