29 Септември, 2023
0.0359

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Во Молдавија, српскиот претседател Александар Вучиќ разговарал и со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тие се сретнале на самитот на Европската политичка заедница во Булбоака. Вучиќ за српските медиуми рече дека не може да открие повеќе за што муабетеле, освен дека тоа било поврзано со територијалниот интегритет на Србија и на Украина, пренесува Б92.

Тој вели дека е логично да му подаде рака на човекот кој не го признава Косово, мислејќи на Зеленски, односно на Украина.

„Замислете, сега скокнаа дека сум разговарал со Зеленски. Па што ако не се сретнам со човек кој не ги признава Косово и Метохија. Сите сакаат Србија да се однесува екстремистички, без да ги признае нејзините интереси. Ако сум единствениот за да ги бранам нашите интереси, јас ќе бидам единствениот што ќе го направи тоа. Зарем не треба да му подадам рака на човек кој не го признава Косово? Нема да го сторам тоа“, изјави Вучиќ.

На видеото се гледа како Вучиќ и Зеленски разговараат пред замокот Мими во Булбоака. Србија е земја која не воведе санкции за Русија. Неколку европски земји не го признаваат Косово. 

фото твитер принтскрин

Видеото можете да го видите тука. 

Можеби ќе ве интересира

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска