25 Август, 2019
0.0166

(ВИДЕО) ГО РЕШИЈА ПРОБЛЕМОТ СО БЕЗДОМНИЦИТЕ: Имаа 18.000, а денес се три пати помалку

Објавено во: Свет 06 Јуни, 2019

Во 2008 година во Финска е покренат проект „Прво покрив над главата“, со што бројот на бездомници се намалил за 35%. 

За само три децении, земјата успеа од 18.000 бројот на бездомници да го сведе на 6.000. 

Финска е една од ретките земји во Европската Унија која има вакви резултати, и тоа е благодарение на државните мерки. 

Кој било да нема покрив нас главата во Финска ќе го добие без никакви посебни услови и на терет на државата. 

Но, бедомниците мора да плаќаат станарина и за тоа треба да побараат државна субвенција. 

Од станот нема да бидат истерани и тоа ќе им биде постојан дом. 


Можеби ќе ве интересира

Папата Франциск: Целиот свет треба да одговори и да помогне во гаснењето пожари во Амазон

Папата Франциск: Целиот свет треба да одговори и да помогне во гаснењето пожари во Амазон

Џонсон: Неизвесно е дали Велика Британија ќе ја напушти Европската унија без договор

Џонсон: Неизвесно е дали Велика Британија ќе ја напушти Европската унија без договор

Трамп размислува да ја покани Русија на следниот самит на Г-7

Трамп размислува да ја покани Русија на следниот самит на Г-7

Г-7 самит: Економија, безбедност и климатски промени

Г-7 самит: Економија, безбедност и климатски промени

Спасете го Амазон: Илјадници протести во Бразил и низ целиот свет

Спасете го Амазон: Илјадници протести во Бразил и низ целиот свет

(ВИДЕО) Како Амазонија која се сметаше за отпорна на пожар се распали: Научниците загрижени

(ВИДЕО) Како Амазонија која се сметаше за отпорна на пожар се распали: Научниците загрижени

Кина најави зголемени царини за американските производи: Трамп веднаш одговори

Кина најави зголемени царини за американските производи: Трамп веднаш одговори

Најавен бојкот на предвремените избори во Венецуела

Најавен бојкот на предвремените избори во Венецуела

(ВИДЕО) Девојче кое има само 5 години преживеа неколку дена во шума

(ВИДЕО) Девојче кое има само 5 години преживеа неколку дена во шума