26 Септември, 2022
0.0213

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Објавено во: Балкан 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Пожари има во Европа, и тоа во Грција, Црна Гора и во Франција. 

Голем шумски пожар во источниот дел на грчкиот остров Тасос е активен од синоќа. Интервенираат 100 пожарникари со 5 пешадиски тима и 33 возила, шест авиони и исто толку хеликоптери. 

Помагаат и пожарникари волонтери и армијата.  Дел од грчките медиуми пренесоа дека двајца пожарникари–доброволци се повредени.  Во Црна Гора гори кај Котор и над Каменар, а пожарот  мегу Бар и Сутоморе, над Црвена плаза  утрово е ставен под контрола.

Со 8 големи шумски пожари се бори Франција, а најсериозна е ситуацијата во југозападниот дел на земјата, во регионот на департманот Жиронд. Двајца пожарникари се повредени, а повеќе од 10.000 луѓе се евакуирани. Огнот „проголта“ над 7.000 хектари шума и  16 куќи. Претседателот на Франција, Емануел Макрон  објави дека Германија, Грција, Полска, Романија, Австрија ќе помогнат.

фото принтскрин


Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил