23 Мај, 2019
0.0189

(ВИДЕО) ГРАД НА ДУХОВИТЕ: Италијанците го напуштиле пред 36 години и никогаш веќе не се вратиле!

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2016

Во италијанскиот град Апиче повеќе од три децении улиците се празни, а зградите пусти и оставени да се распаѓаат. Имено, илјадници жители кои живееле во ова романтично италијанско градче после катастрофалниот земјотрес во 1980 година го напуштиле својот град и повеќе никогаш не се вратиле.


Апиче е сместен во регионот Беневенто и е изграден во време на златната доба на Рим, а датира уште од осмиот век. 

Ова некогаш питорескно место оддалечно 13 километри од Беневенто и на 701 км североисточно од Наполи, денес е град на духовите.


Кога пред 36 години го погодил силен земјотрес во кој загинале 2500 граѓани а повредени се над илјада луѓе, тие во страв од нови потреси ги напуштиле своите домови и град.

Меѓутоа, никогаш веќе никој не се вратил во Апиче, во кој и ден денес се е онака како што било оставено.

Куќите и улиците израснале во треви, а во домовите останал мебелот и садовите кои паднале на под од потресот.


Можеби ќе ве интересира

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

НЕОБИЧНО: Направија приколка од пердуви од кокошки

Дали Путин повторно стана татко?

Дали Путин повторно стана татко?

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање

Роми од Македонија и Србија бараат пензија од Германија поради гетоизирање