16 Декември, 2018
0.3018
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

(ВИДЕО) ГРАД НА ДУХОВИТЕ: Италијанците го напуштиле пред 36 години и никогаш веќе не се вратиле!

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2016

Во италијанскиот град Апиче повеќе од три децении улиците се празни, а зградите пусти и оставени да се распаѓаат. Имено, илјадници жители кои живееле во ова романтично италијанско градче после катастрофалниот земјотрес во 1980 година го напуштиле својот град и повеќе никогаш не се вратиле.


Апиче е сместен во регионот Беневенто и е изграден во време на златната доба на Рим, а датира уште од осмиот век. 

Ова некогаш питорескно место оддалечно 13 километри од Беневенто и на 701 км североисточно од Наполи, денес е град на духовите.


Кога пред 36 години го погодил силен земјотрес во кој загинале 2500 граѓани а повредени се над илјада луѓе, тие во страв од нови потреси ги напуштиле своите домови и град.

Меѓутоа, никогаш веќе никој не се вратил во Апиче, во кој и ден денес се е онака како што било оставено.

Куќите и улиците израснале во треви, а во домовите останал мебелот и садовите кои паднале на под од потресот.


Можеби ќе ве интересира

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Ликвидиран напаѓачот од Стразбур

Ликвидиран напаѓачот од Стразбур