24 Ноември, 2020
0.0230

(ВИДЕО) Град со големина на јаболко паѓаше во Словенија и Австрија

Објавено во: Балкан 30 Јули, 2020

Силно невреме имаше во Словенија и Австрија, при што паѓаше град со големина на јаболко. 

Во Словенија имало и поплави, а оштетени се многу покриви. 

Возачите на автомобилите синоќа бараа заштита под надвозниците во некои области.

Пожарникарите добиле голем број повици за помош.

Невремето ја погоди и Стирија, во Австрија, каде грмотевици беснееја цела ноќ, а градот направи голема штета. Имало околу 33.000 удари од гром, а 850 пожарникари биле на терен.

Околу 5.000 домаќинства останаа без електрична енергија. 

Досега на Балканот паѓал град со големина на град, но ова е реткост. 


Можеби ќе ве интересира

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната