19 Август, 2019
0.0166

(ВИДЕО) Жители на Сиднеј соборија напаѓач кој викал „Еден е Алах“

Објавено во: Свет 13 Август, 2019

Граѓани во австралискиот град Сиднеј го спречија налетот на вооружен напаѓач.

Вооружен маж денес е уапсен во централниот ден на Сиднеј, Австралија, откако со нож прободе една жена. Брзата и реакција на граѓаните кои се најдоа во близина на инцидентот спречи нови жртви и повредени кои се наоѓаа во околината на случувањата.

Уште една жена е пронајдена мртва во стан на истата улица на која се случи немилиот настан.

Поради извиците „Еден е Алах“ при нападите, полицијата во Сиднеј се сомнева дека напаѓачот имал некои идеолошки поврзувања со тероризмот, но немал конкретна поврзаност со некои терористички организации. Се верува дека сега уапсениот напаѓач поседувал снимки од масовни убиства во Нов Зеланд и во САД.

Повредената жена сега е во стабилна состојба.


Можеби ќе ве интересира

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“